Bisiklet kullanımı bir çok uzman tarafından menisküsten korunmak ve tedavi sürecini tamamlamak için önerildiğini biliyormuydunuz ?

Menisküs
Dizde yer alan kıkırdak dokudur. Sözcük yaygın olarak bu kıkırdak dokunun yırtılmasıyla oluşan hastalığı anlatmak için kullanılır. Çoğunlukla sporcularda görüldüğünden bir sporcu hastalığı olarak kabul edilir. Bununla birlikte dizin sorlanmasına bağlı olarak hemen hemen herkes için bir tehdit durumundadır. Diz ağrısı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı, şişme ve sıvı toplanması gibi şikayetlere neden olur.

Nedenleri

Dize alınan darbeler (trafik kazaları, düşmeler vb.)
Ayak sabitken diz üzerinde dönme (futbol, kayak vb. sporlar)
Yaşlılık ve kireçlenme ile birlikte dize alınan darbeler

İlk Yardım ve Tedavi

Buz uygulama, dizin vücuttan yukarıda tutularak dinlendirilmesi ilk yapılması gerekenler olarak önerilebilir. Tedavi için tıbbi yardım alınmalıdır. Hasarın, sorunun boyutlarına bağlı olarak cerrahi müdahale gerektirebilir.

Bisiklet ve Menisküs

Bisiklet yaygın olarak bir menisküs tehdidi olarak görülür ve bazı hekimler tarafından önerilmez. Bilinçsiz bisiklet kullanımının yaygınlığı düzeyinde kabul edilebilir bir uyarıdır. Bununla birlikte bisiklet kullanımı bir çok uzman tarafından menisküsten korunmak ve tedavi sürecini tamamlamak için önerilir.

Aşırı kilo, dizlere binen aşırı yük menisküs tehdidini artıran temel nedenlerin başında gelir. Kilolardan kurtulmak ve şişmanlıkla mücadele için bisiklet etkin bir araçtır.

Kıkırdak erimesine, zayıflamasına karşı özellikle bol su içmek, beslenmede sebze, vitamin, mineral ve proteine önem vermek öneriler. Bütün bunlar bisiklet beslenmesinin de temel ilkeleridir.

Menisküs riskinden korunmak için ve tedavi sonrası dizlerin güçlendirilmesi için çok uzun süreli olmayan bisiklet sporu yine uzmanlar tarafından önerilir.

Bisiklet Kullanımı İçin Öneriler

Etkinlik öncesinde açma-germe egzersi yapılmalı
Tur başlangıcında küçük viteste bir süre (10-20 dk) eklemler ve kaslar ısınmalı
Bisiklet boy ayarı doğru yapılmalı. Böylece dizlere aşırı yüklenilmez.
Etkinlik öncesinde ve etkinlik süresince yeterli sıvı (su) alınmalıdır.

#bikepedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir