SİZİ ÖNEMSİYORUZ

2024 YILI İÇERİSİNDE YAPILACAK ETKİNLİKLER İÇİN, BİR KEZ DOLDURMANIZ YETERLİDİR. 

Bu metinde yazılı kurallar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa uymamız gerektiği ve grup sürüşlerini daha güvenli hale getirebilmek için hazırlanmıştır. Amacımız “Bike İzmir” bisiklet topluluğunun grup sürüşlerinde herhangi kaza riskini azaltmak ve günü candan yaşamaktır. Aşağıda yazılanlar sizi önemsediğimiz içindir ve tarafımıza göndereceğiniz bilgilerin kullanımı ise, olası bir durumda daha hızlı hareket etmek içindir. Aynı zamanda ferdi olarak ve grup sürüşlerinde oluşacak herhangi bir aksaklıktan dolayı “Bike İzmir” bisiklet topluluğu ve tur yetkilisinin hukuki bir sorumluluğu olmadığını bilmenizi isteriz.

FERDİ OLARAK UYULMASI GEREKEN KURALLAR VE ALINACAK TEDBİRLER

 1. Kask kullanımı katılımcıların kendi güvenliği için önemlidir. Ancak olası bir kaza anında hayati öneme sahip baş yaralanmalarına sebebiyet vermemek ve ölüm riskini azaltmak maksadı ile Bike İzmir tarafından düzenlenen turlarda kask takma zorunluluğu vardır. Kaskı olmayan veya takmayan kişiler tura kabul edilmez.
 2. Gözlük kullanımı güneşten olduğu kadar rüzgar ve sürüş esnasında gözümüze kaçabilecek yabancı maddelerden bizi korur. Kullanılması önerilir.
 3. Eldiven kullanımı, sürüş için konfor ve olabilecek küçük yalanmalardan bizleri korur. Kullanılması önerilir.
 4. Gece sürüşlerinde trafikte fark edilebilmek maksadıyla ön ve arka ışık kullanılması zorunludur. Gece sürüşlerinde reflektörlü kıyafetlerin tercih edilmesi önerilir.
 5. Tur mesafelerinin uzun olması ve lastik patlaklarının bekleme süresini azaltmak maksadıyla zırhlı lastik kullanımı ve yedek iç lastik bulundurulmalısı önerilir.

GRUP İLE YAPILAN TURLARDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Bike İzmir ile yapılan şehir içi turlarda ortalama hızımız 16-18 km/h‘dir. Uzun mesafeli turlarda ise 18-22km/h‘dir. Karayolları Trafik Kanununda belirtilen hız limiti (max. 35 km/h) geçerlidir.
 2. Grup sürüşlerinde tehlike yaratacak ferdi hareketlerden ve davranışlardan kaçınılmalı, gruptaki diğer arkadaşların can güvenliğini tehlikeye atmamak maksadı ile burada yazılı olan kurallara uyulmalıdır.
 3. Grup sürüşlerinde tempoyu ÖNCÜ belirler. Zorunlu hallerin dışında öncü geçilmemelidir. 
 4. ARTÇI’nın arkasında kalmamaya özen gösterilmelidir.
 5. YANCI olarak görevlendirilen arkadaşların ikazlarına uyulmalıdır.
 6. Sürüş temposuna ve hıza göre 1 la 3 bisiklet aralığında öndeki bisikletli ile mesafe bırakılmalıdır. Bu takip mesafesi geride kalmak olarak anlaşılmamalı ve sollama sebebi olmamalıdır.
 7. Tura katılan bütün bisikletliler aynı zamanda aynı noktaya varacağından, rampa tırmanış ve inişler haricinde gereksiz sollama yapılmamalıdır.
 8. Öndeki bisikletli geçileceği zaman “SOLDAYIM” şeklinde ikaz edilerek solama esnasında öndeki arkadaş bilgilendirilmelidir. Sollama yapmadan önce mutlaka arkadan gelen araç durumu kontrol edilmelidir.
 9. Şerit  kullanımı esnasında, emniyet şeridini mecbur kalmadıkça kullanılmaması önerilir. Tur boyunca kesinlikle sağdan geçiş yapılmamalıdır.
 10. Yolun durumuna göre öncü tarafından yapılacak ikaz ile tek sıra veya ikili sıra sürüş ikazına riayet edilmelidir.
 11. İkili sıra sürüşlerde sağdaki bisikletli emniyet şeridine yakın ancak şerit çizgisi hizasında, soldaki bisikletli ise şeridin ortasını hizalayarak soldaki şeritten geçecek araçlar ile arada 1,5 metrelik mesafe bırakarak sürmelidir. (ŞEKİL A )
 12. Tek sıralı sürüşlerde yol ve aralardaki takip mesafeleri de dikkate alınarak öndeki bisiklet ile aynı hizadan ziyade mümkün olduğu kadar sağ veya sol arkadan takip edilmeli, ani frenlerde kaçınma payı bırakılmalıdır. (ŞEKİL B)

 1. Sürüş esnasında dikkati ve kontrolü kaybettirecek şekilde kesinlikle cep telefonu kullanılmamalıdır. Acil bir durumda kullanılması gerektiğinde kısa süreli duraklama yapılarak görüşülmeli, veya sadece tek kulak ile kısa süreli görüşme yapılmalıdır.
 2. Sürüş esnasında yapılacak ikazları duymayı engelleyecek ve diğer katılımcıları rahatsız edecek şekilde yüksek sesli müzik dinlememeliyiz. Müzik kısık ses ile kendimizin duyacağı şekilde açılmalı, herkesin müzik zevkinin farklı olabileceği unutulmamalı, ani reaksiyon gerektiren ikazları duymaya engel olmamalıdır.
 3. Trafikte seyir halinde olan diğer araç sürücüleri ve yayalar ile ile Bike İzmir grubuna ve bisiklet kullananlara antipati oluşturacak şekilde tartışmak, küfürleşmek, kavga etmek, hakaret etmeyi uygun bulmuyoruz. Bu davranışların sergilenmesini istemiyoruz. Oluşabilecek hukuki durumlardan Bike İzmir bisiklet topluluğu ve tur yetkilisi sorumlu tutulamaz.
 4. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda da belirtildiği şekilde iki el de bırakılarak bisiklet kullanımı kesinlikle yasaktır.
 5. Katılımcılar birbirleri ile ilgili gördükleri hataları ve aksaklıkları uygun bir şekilde dile getirmelidir.
 6. Yol üzerinde rast gelinen ve kazaya sebep olabilecek çukur, mazgal, park etmiş araç vb. karşılaşıldığında arkadaki bisikletlileri mutlaka ikaz edilmelidir.
 7. Park etmiş araçların yanından geçişlerde aniden araç kapısının açılabileceği unutulmamalı ve gereken emniyet mesafesi bırakılmalıdır.
 8. Sürüş esnasında trafik kuralları hiçbir şekilde ihlal edilmemelidir. Trafik lambalarında kırmızı ışık yandığında durmak gerektiğinde ön tarafta yığılmalara meydan vermemek maksadıyla ikili sıralar ve hizalar bozulmamalıdır.
 9. Kalabalık sürüşlerde herkesin kendi emniyetinin almasının yanında önündeki, arkasındaki  yanındaki bisikletlinin de yapabileceği hataları mümkün olduğu kadar hesap etmesi zincirleme kazayı önlemek açısından önemlidir.
 10. Gezi amaçlı yapılan uzun turlarda keyfi olarak turu yarıda bırakmak, sadece belirli bir kısmına katılmak, sonradan dahil olmak kontrolü güç hale getireceğinden tercih edilmemelidir. Bu gibi durumlarda grup lideri ve diğer görevliler mutlaka bilgilendirilmelidir.
 11. 18 yaşını doldurmamış bisiklet dostlarının veli izni gerekmektedir. “ https://bikeizmir.com/veli_muvafakatname ” adresindeki muvaffaknameyi doldurarak etkinliklere katılım sağlayabilirler.
 12. Etkinlik başlangıç saatlerine riayet gösterilmelidir. Turun planlandığı şekilde devam edebilmesi için, turun zamanında başlaması önemlidir.

Lütfen Aşağıdaki Formu Eksiksiz Olarak Doldurunuz

Yukarıda açık kimlik bilgilerini tarafınıza göndermiş olduğum bilgiler doğrultusunda, formun doldurulduğu tarihte gerçekleştirilen “Bike İzmir Bisiklet Topluluğu” tarafından düzenlenecek etkinlikte, güvenlik ekipmanlarıyla (kask, eldiven, gözlük, ışıldak) hazır bulunacağım. Aynı zamanda “Bike İzmir Bisiklet Topluluğu” etkinliği sırasında yaşanabilecek sakatlık veya her hangi bir kişisel sağlık riskinden, her hangi bir kazadan ve/veya kaza sonucu oluşabilecek sağlık sıkıntısından ve/veya maddi hasardan veya organizasyonun her hangi bir aşamasında maruz kalınabilecek maddi ve manevi zararlardan, özel eşyaların başına gelebilecek kaybolma, çalınma, zarar görme gibi her hangi bir durumdan, organizasyon yetkilileri, destek veren kurumlar yada sponsorlar sorumlu değildir ve benzer hiçbir durumda hak talep edilemez. Etkinliğe katılan tüm bireyler, organizasyonun ve destek veren kurum/firmaların tanıtımı için çekilecek video ve fotoğraf kayıtlarında yer alabilme olasılığını kabul etmiş sayılır. Etkinliğe katılan tüm bireyler, “Bike İzmir Bisiklet Topluluğu” etkinliğinin tanıtımı, duyuruları, uyarıları gibi tüm haberleşme konuları ile ilgili sms ve e-mail alabilme olasılığını kabul etmiş sayılır. Organizasyona katılan tüm bireyler, çevreye saygılı olacağını ve doğal ortamı tahrip etmeyeceğini kabul etmiş sayılır. Yukarıda Yazılan Katılım Koşullarını Okudum, Anladım ve Bike İzmir ile Yapacağım Her Sürüş Esnasında 2918 Karayolları Kanununa Uygun Bir Şekilde Trafik Kurallarına Riayet Edeceğini Kabul Ediyorum.