Yapacağınız bisiklet turları öncesi düzensiz beslenme ve uzun süreli aç kalarak kan şekerinizin (hipoglisemi) düşmesine sebep olabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Hipoglisemi, kan şekerinin düşmesi, uzun bisiklet turlarında, zor edaplarda yetersiz beslenme nedeniyle hemen hemen her bisikletlinin karşılaştığı bir durumdur. Rampanın sonuda karşılaşılan ilk marketin çikolata, şekerleme reyonuna yönlendirerek kendini gösterir her zaman.

Temel ilke acıkmadan beslenmektir. Özellikle kısa molalardaki atıştırmalar önemlidir. Glisemik endeksi düşük, enerji verici besinler tercih edilmelidir.

Kan şekerinin düşmesinin nedenleri:

Şeker hastalığı
Mide ve bağırsak ameliyatları
Uzun süre egzersiz yapılmaması
Uzun süre aç kalma

Belirtileri

Bisiklet sürücüleri için son ikisi nedenden kaynaklanan kan şekeri düşmesi belirtileri sıklıkla yaşanılır. Belirtileri, terleme, taşikardi, hızlı nabız, titreme, yorgunluk, bulantı ve ani acıkmadır. Birkaç saati geçen her bisiklet gezisinde normal bir yorgunluğa bağlı olarak da görülebilecek bu belirtilerin ayırdedici olanı ani açlık ve titremedir.

İlk Yardım

Kan şekerinin düşmesine durumunda yapılabilecek şey, bilinç yerinde ve solunum normal ise, şekerli su verilmesidir. İki kesme şeker hem kan şekeri düşüklüğünde hem yüksekliğinde hayat kurtarır. Belirtiler 15-20 dakika içinde geçmemiş ise tıbbi yardımı istenir.

#bikepedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir