Bisikleti uzun bir aradan sonra yada ilk kez kullandığınız da bazı durumlardan şikayet edebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Bisiklete #yeni başlayanların ilk kullanımda karşılaştıkları başlıca şikayetler şunlardır:

#Sele_Acısı: İlk kullanımda popoda ağrı ve rahatsızlıklar normaldir. En az bir saat olmak koşuluyla dördüncü beşinci turdan sonra da devam ediyorsa farklı bir sele seçmek düşünülebilir.Özellikle kadın sürücüler için tasarlanmış seleleri kullanmanız, bu ağrılardan çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir.

#Kas_Ağrısı: İlk kullanımda kaslarda ağrı olması normaldir. Hiç kullanılmayan ya da az kullanılan farklı kaslar çabuk yıpranır. Birkaç tur sonra kas ağrıları azalır ve zamanla biter. Bisiklete binmeden önce ve özellikle tur sonunda açma germe egzersizleri ve ısınmak ve soğumak kas ağrılarını azaltacaktır. Tur sonrası evde yapacağınız istirahat esnasında bacaklarınızı kalp hizanızdan yüksekte tutmanız, vücut yorgunluğunuzu da azaltacaktır.

#Sırt_Boyun_ve_Kollarda_Ağrı: Birkaç tur sonra bu şikayetler azalmıyor ya da geçmiyorsa sele ve gidon ayarları kontrol edilmelidir. Şikayetler devam ederse farklı kadro boyu ve farklı kadro türü bir bisiklet ile değişiklik yapmak düşünülebilir.
Ellerde Ağrı, Uyuşma: İlk kullanımda elde ağrı ve küçük uyuşmalar görülebilir. Bu şikayetler gidon ayarları ve elcik ayarları (fren kolu açıları) değiştirilerek çözümlenebilir. Bunu ayrıca #bikepediaKarpal Tunel ile ilgili paylaşımda açıklanmıştır.

#bikepedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir